izmir web tasarım rehberi

Doğru Web Tasarım Süreci Hangi Aşamalardan Oluşur ve Nasıl İşler?

Analiz
Projeniz için rakip analizi, piyasa durumu ve sektör analizi gibi tüm gerekli bilgiler toplanır. Analiz kısmı bir web sitesi oluşturulma sürecinin en önemli aşamasıdır. Doğru bir analiz yapılmadan başlanılan projelerin hemen hepsinde zaman ve para kaybı yaşanılması kaçınılmazdır. Doğru bir analiz ancak işinde tecrübeli uzman bir web tasarımcısı tarafından yapılabilir. İşinizi amatörlere teslim etmemeniz bu sebeple çok önemlidir.

Planlama
Projenizin oluşum aşamasındaki yol haritası hazırlanır, aşamaları sizinle de paylaşır ve tasarım sürecine girilir. Doğru bir plan doğru bir sonuca gider. Analiz aşamasında toplanan veriler doğrultusunda yapılan bir iş planı ile sitenin oluşturulma zamanı minimum seviyeye indirilir.

Tasarım
Bir web sitesi arkaplanda (back-end code) ne kadar profesyonelce kodlanmış olursa olsun kullanıcıya sunulan ön yüz (front-end) kötü olduğu takdirde sitenin hiç bir anlamı olmayacaktır. Bu sebeple web sitesi tasarlanırken tüm cihazlara uyumlu halde tasarlanmalıdır. Günümüz şartlarında artık tüm cihazlara uyumlu tasarım kaçınılmazdır. Hayatımızın her anında farklı cihazlar kullandığımızı dikkate alacak olursak, bir web sitesinin masaüstü, laptop, tablet ve mobil cihazların tümü ile uyumlu çalışması gerektiğini hemen fark edebiliriz. Doğru ve düzgün tasarım Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmak içinde ciddi önem taşımaktadır.

Yazılım
Web sitesi bir yazılımdır. Öyle ki sitenize giriş yapıp yazılarınızı düzenlemek istediğiniz alan dahil tüm işlevsellik bir yazılım ile sağlanır. Günümüzde kullanılan dinamik web sitelerinin hepsi bir yazılımdır. Eğer düzgün ve doğru kodlanmış bir web sitesine sahip değilseniz sürekli hata ve arızalarla başınız sıkça ağrır. Ayrıca bu durum Google ve diğer arama motorlarınında hiç hoşuna gitmez ve siteniz arama sonuçlarında bulunamaz duruma gelir. Buda verilen tüm emeklerin boşa çıkmasına sebep olur.

Test
Projenizin tüm özellikleri ile sorunsuz çalıştığı kontrol edilir. Web sitesi kullanıcıya sunulmadan önce kontrolden geçirilmelidir. Tüm işlevlerin doğru çalıştığından emin olmak önemlidir. Doğru yapılandırılmış ve düzgün çalışan bir web sitesi Google arama sonuçlarında da başarı gösterecektir.

Teslim Süreci
Web siteniz çalışır durumda teslim edilir ve yönetimi ile ilgili eğitim verilir. Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra web sitesi hakkında sitenin sahibi ve kullanıcı olacak kişilerin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Sitenin doğru kullanılması, güncellenmesi bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer bu konuda yeterli bilgi sahibi olunmazsa sitenin günden güne değer kaybetmesi kaçınılmazdır.

Destek
Tüm aşamalarda olduğu gibi bir uzman ile çalışmak bu aşamada da oldukça önemlidir. Bir web sitesine -yaptık bitti- gözü ile bakmak çok yanlış bir bakış açısı olacaktır. Günümüz şartlarında internet ortamı sürekli güncellenmektedir. Web sitesinizin de bu güncel gelişmelerin içinde olması çok önemlidir. Sitenin güncellenmesi kadar oluşacak hatalara da anında müdahale edilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple işin başından sonuna kadar bir uzman ile çalışmak size ilerleyen süreçlerde de avantaj sağlayacaktır. Web sitesi yapımı ile ilgili çalışmaya karar vereceğiniz kişi veya ekibin iş tesliminden sonra ne kadar yanınızda duracağından emin olmalısınız.

İletişime Geçin

Profesyonel web sitesi desteği almak için iletişime geçin.

Menü