organic hit nedir, nasıl sağlanır,izmir seo

Organic Hit Nedir?

SEO

Organik Hit Nedir? Organic hit kaynakları nelerdir? Organik hit elde etme nasıl olur?

Organik Hit, sitemize doğal yollardan gelen ziyaretçi demektir. Bunu şu şekilde düşünebiliriz; bir instagram hesabınız var ve takipçi toplamak istiyorsunuz. Yaptığınız paylaşımlar ne kadar ilgi görür ise doğal olarak takipçi sayınızda o kadar artacaktır ve bu durum doğal olarak paylaşımlarınızın beğeni sayısına da yansıyacaktır. Web sitelerimiz içinde durum tıpkı bunun gibidir. Eğer içeriklerimiz ne kadar güncel ve özgün olursa sitemizi takip eden insan sayısı da o kadar artacaktır.

Sitemize gelen bir ziyaretçinin organik olarak tanımlanabilmesi için, bu ziyaretçinin sitemize kendi isteğiyle ve doğal yollardan gelmiş olması gerekmektedir. Sitemize gelen hit sayısı da SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oldukça önem taşımaktadır. Google sitemize gelen ziyaretçileri fark ettiğinde siteye ilgi olduğunu fark eder ve kendisi de o site ile yakından ilgilenmeye başlar. Haliyle Google’da üst sıralara çıkma çalışması için bu durum büyük önem taşımaktadır.

Konuyla ilgili araştırma yapan arkadaşlar organic hit satışı, organic hit temini gibi konu başlıkları ile karşılaşabilirler. Farklı kaynaklardan sağlanacak olan ziyaretçi trafiğinin az önce tanımladığımız gibi organic olmayacağını düşünürsek, aslında satın aldığımız hitlerin ne olduğunu da anlayabiliriz. Evet hit genel olarak ziyaretçi trafiği anlamına gelmektedir. Ancak organic hit bizim kendi çalışmalarımız sonucu sitemize çektiğimiz ziyaretçiler olacaktır.

organic hit nedir, nasıl sağlanır,izmir seo

organic hit nedir, nasıl sağlanır

Organik Hit Nasıl Sağlanır? Organic Hit Kaynakları Nelerdir?

Ziyaretçiler doğal yollardan kendi istekleri ile sitemize nasıl erişebilirler?

  1. Arama motorlarından gelirler
  2. Sosyal ağlardan gelirler
  3. Farklı sitelerden gelirler
  4. Doğrudan gelirler

Organik bir ziyaretçi arama motorlarından sitemizi bulup gelebilir. Bu sebeple hedeflediğimiz asıl odak kelimelerle Google’da ilk sayfaya çıkana dek, anahtar kelimemiz ile alakalı, konuya yakın farklı içerikler ile de sitemize ziyaretçi çekmeye çalışabiliriz. Örneğin izmir seo sorgusunda ilk sayfada olmayı hedefleyen bir siteyi düşünecek olursak, bu kelimede yükselinceye kadar ki süreçte izmir seo danışmanlığı, seo nedir, seo nasıl yapılır gibi konularda da Google’da sıralamaya girip ziyaretçi çekmesi oldukça faydalı olacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi bunu sağlamanın en geçerli ve kalıcı yolu ise özgün, doğal ve kullanıcı dostu içerikler üretmektir.

Sosyal ağlar günümüzde herkes tarafından yoğun bir şekilde kullanılan, kendimizi, işimizi, yaptıklarımızı diğer insanlara en rahat ve keyifli bir şekilde duyurabileceğimiz platformlardır. Başlarda sadece yediğimizi içtiğimizi paylaştığımız sosyal ağlar günümüzde ciddi düzeyde ticari hamleler yapabileceğimiz mecralar haline gelmiştir şüphesiz. Hal böyle olunca sosyal ağ kanallarında güçlü olmak ve bu mecralardan yapacağımız paylaşımlarla kitlelere ulaşmak, doğal yollardan sitemize ziyaretçi çekmemize büyük imkan sağlayacaktır.

Ziyaretçi trafiği yüksek, insanlar ve Google tarafından sevilen sitelerin bizlere referans olması da yine organic hit sağlamamız ve seo açısından oldukça önem taşımaktadır. Bir sitede aldığımız backlink, tanıtım yazısı, reklam gibi içerikler sayesinde ziyaretçiler söz konusu siteden bizim sitemize de yönlenecek ve bu durum ziyaretçi trafiğimizin artmasına imkan sağlayacaktır. Ancak yazının başından beri söylediğim gibi bu işlemlerin doğal yollardan yapılması her zaman tavsiye edilen yöntemdir. Rekabetin yoğun olduğu sorgularda işimiz ile alakalı farklı sitelerden alacağımız referanslar her zaman işimize yaracaktır.

Sitemize gelen bir ziyaretçinin sitemizi beğenmesi, sık kullanılanlara eklemesi, aklında yer etmesi gibi durumlar, ziyaretçinin sitemize tekrar gelmesi ve zaman geçirmesi demek olacaktır. Bu duruma imkan sağlamanın yolu yine kaliteli ve özgün içeriklerle mümkün olacaktır.

Aslında bu yolları bir bütün olarak ele aldığımızda yapılması gereken işlerin, sitemizi özgün ve güncel tutmak olduğunu fark edebiliriz. Ziyaretçileri sitemize çekmeyi başarmak kadar önemli olan bir diğer husus ise ziyaretçilerin sitemizde kalmasını ve gezinmelerini sağlamaktır. Örneğin haber sitelerinin, e-ticaret sitelerinin söz konusu konu ile sitede gezinirken sürekli benzer konuları gözümüze sokmaya çalışmalarının en büyük sebebi de bu durumdur.

Organic Hit Programları İşe Yarar mı?

Organic hit programlarının çalışma mantığı sisteme dahil olan kullanıcıları birbirlerinin sitelerinde gezdirmek olduğundan işe yaraması belli ölçüde mümkündür. Bugüne kadar yaptığım çalışmalarda bu programların alexa düşürme, google’da üst sıralara çıkma gibi işlemlerde küçük de olsa katkı sağladığını gördüm. Ama bu uygulamaları abartmadan ve mantık çerçevesinde kullanmak gerektiğini sakın unutmayın. Aksi takdirde bu durum Google tarafından tepki ile karşılanıp yükselmek yerine geri gitmemize sebep olacaktır. Yine söylüyorum, her zaman doğal yolları tercih etmeye, sitelerimize emek vermeye, doğal yollardan yükselmeye özen göstermeliyiz. Organic hit sağlamak için Organic Hits – Traffic Exchange ve HitLeap Traffic Exchange programlarını önerebilirim.

Bu yazımda sizlere organic hit nedir, organik hit nasıl sağlanır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir önceki yazım olan SEO Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı yazımdan arama motoru optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

izmir seo, izmir seo danışmanı gibi konularda desteğe ihtiyacınız var ise benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

google yeni search console yayınladı, izmir seo

Google Yeni Search Console’u Yayınladı!

Tanıdık gelen yüzlerin değişmesine alışkınız. Tasarım trendleri ve internet teknolojilerine paralel olarak her şey değişiyor, tabii Google da öyle. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Google yeni bir Search Console için kollarını…
Devamını Oku
sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

Sayfa İçi SEO Tavsiyeleri

Sayfa içi seo tavsiyeleri, Merhaba izmir seo makale serimizin bu yazısında, sayfa içi seo (On Page SEO) hakkında, kullanıcıların ve Google’ın seveceği bir takım ipuçları paylaşacağım. URL Yapısı (Kalıcı Bağlantılar)…
Devamını Oku
google amp nedir?, izmir seo

Google AMP ve Instant Nedir?

Google amp, amp nedir, instant nedir, accelerated mobil pages, hızlandırılmış mobil sayfalar, amp ve seo, amp testi.. Hepinizin dikkatini çekmiştir, Google’da yapılan mobil arama sonuçlarında, site url’lerinin hemen yanında şimşek…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü