izmir web tasarım rehberi

Web Sitesi Tasarlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitesi tasarımı planlanırken mutlaka bir uzman desteği alınması gerekmektedir. Web sitesinden beklentileriniz, kullanım amacınız gibi kriterler bu konuda önem taşımaktadır. Ayrıca web sitesinin kullanım kolaylığı, çalışma hızı, beklentileri karşılayacak doğru tasarımların belirlenmesi, özgün ve güncel içerikler barındırması, tüm cihazlara uyumlu (responsive) yapıda olması, seo (arama motoru optimizasyonu) dostu kod yapısına sahip olması günümüz şartlarında doğru bir web tasarımının olmazsa olmazlarıdır.

Bir web sitesinin doğru ve minimum sürede tamamlanabilmesi için, web tasarımcının işin sektörünü ve içeriğini doğru anlaması gerekmelidir. Genellikle web sitesi yaptırmak isteyenlerin büyük kısmı sitenin içeriğinde neler olması gerektiği hakkında herhangi bir fikre sahip değildir. Bu sebeple profesyonel bir web tasarımcının karşı tarafı iyi analiz etmesi, çabuk anlaması ve doğru yönlendirmesi gerekmektedir.

Yalnızca bir site oluşturmak basittir. Ancak kaliteli ve profesyonel bir site oluşturmak için işe başlamadan önce doğru tespitlerin yapılması, rakiplerin iyi analiz edilmesi, doğru içeriklerin oluşturulması ve kullanıcı dostu bir tasarımın hayata geçirilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde basit düşünülerek oluşturulmuş bir web sitesi internet ortamındaki milyonlarca çöp siteden biri olacak ve harcanan zaman ile para da boşa gitmiş olacaktır.

Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan biri GoDaddy, Wix gibi platformların “ücretsiz kendi siteni hemen oluştur” gibi hizmetlerini kullanmaktır. Unutmayın ki bu tür yapılar size ve işinize herhangi bir değer katmayacağı gibi daha da basitleştirecektir.

Bir diğer yanlış ise WordPress kurulumu yapmayı öğrenip ben web tasarımcısıyım diye ortada gezinen insanlara iş teslim etmektir. Web tasarımı sanıldığı kadar kolay bir iş değildir ve uzman olmayan insanlara iş yaptırmaya çalışmak size zaman ve para gibi bir çok kayıp yaşatacaktır.Günümüzde internet ortamının gerek sosyal gerekse iş anlamında ne kadar büyük bir rolu olduğunu kabul edersek, bir web sitesinin de güncel şartlara ne kadar uyumlu olması gerektiğini görebiliriz. Bu sebeple profesyonel bir web sitesi oluşturulmalıdır ve bu ancak bir yazılım uzmanı desteği alarak yapıldığında doğru yol izlenmiş olacaktır. Bir uzman ile çalışmak sizi doğru yol izleyerek en kısa sürede sonuca götürür. Bu minimum süre ve minimum bütçe ile kaliteli bir web sitesi sahibi olmanızı sağlar.

Web sitesinin analizinin doğru yapılmasından sonraki süreç de oldukça önemlidir. Planlama, tasarım, yazılım ve test süreçleri ancak bir uzman yazılımcı tarafından doğru hazırlanabilir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonraki teslim sürecinde sitenin çalışması ile ilgili verilecek eğitim sizi sitenin sahibi yapar, aksi takdirde sitenizi asla kullanamazsınız. Web sitesi bir yönetilebilen bir yazılımdır ve işinizi teslim eden kişinin sizi bu konuda bilgilendirmesi çok önemlidir.

Bir diğer önemli konu ise sitenin yapımında birlikte çalıştığınız kişi veya ekibin iş tesliminden sonra size destek vermeyi kesmemesidir. Web sitesinin güncel tutulması, herhangi bir arızada hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar yine ancak bir uzman tarafından sağlanabilir.

İletişime Geçin

Profesyonel web sitesi desteği almak için iletişime geçin.

Menü