WordPress AMP Eklentileri Kurulum ve Ayarları

Wordpress amp eklentileri, wordpress ile amp kullanımı, wordpress amp kurulumu, wordpress amp ayarları, wp amp

Merhabalar bir önceki Google AMP ve Instant Nedir başlıklı yazımızda Google ve SEO için AMP’nin öneminden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise wordpress ile amp kullanımına değineceğim. Biliyorsunuz ki wordpress eklentiler bakımından oldukça zengin bir sistemdir. Google hayatımıza AMP sistemini soktuktan sonra wp geliştiricileri de hemen kolları sıvadılar ve wordpress’e amp’yi entegre ettiler. WordPress ile AMP kullanımı oldukça basittir.

wordpress amp eklentisi kurulum ve ayarları

wordpress amp eklentisi kurulum ve ayarları

WordPress eklenti arama kısmında amp eklentileri arattırıldığında bir çok amp eklentisinin çıktığını görebilirsiniz. Ben bu eklentiler arasında en yaygın kullanılan, benimde kullandığım ve tecrübe ettiğim, WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ve Better AMP eklentilerinden bahsedeceğim.

wordpress amp eklentisi kurulum ve ayarları

wordpress amp eklentisi kurulum ve ayarları

AMP for WP (WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

wordpress amp eklentisi  kurulum ve ayarları

wordpress amp eklentisi kurulum ve ayarları

En fazla kullanılan wordpress amp eklentisi olan AMP for WP oldukça detaylı özelliklere sahip bir eklenti. Şimdilik kendi içinde 3 adet teması (yani farklı görünümü diyelim) bulunmakta. Yoast Seo eklentisi ile de entegre çalışabilmesi güzel bir bonus. Eklentinin ayarlarını biraz inceleyelim;

General (Genel Ayarlar)

Genel ayarlar kısmında, Logo yükleme kısmı bulunmakta. Bu kısımda özel amp logonuzu yükleyebilirsiniz. Varsayılan olarak önerilen logo boyutu 190×36 pikseldir ancak, custom logo size bölümünden boyutları ayarlayabilirsiniz. Ayrıca hangi kısımların amp sisteminde gösterilmesini buradan belirleyebilirsiniz. Post (yazılar), Page (sayfalar), Homepage (anasayfa),  Archives [Category & Tags] (kategori ve etiket sayfaları). Bunlardan hangisini on yani açık konuma getirirseniz google amca bu kısımları otomatik olarak amp olarak indeksleyecektir. Amp sisteminin ana sayfası varsayılan olarak wordpress ana sayfası gibi son eklenen 10 yazıyı gösterecek şekildedir. Eğer farklı bir listeleme kullanıyorsanız custom front page kısmından ana sayfanızı değiştirebilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Bu kısımda, SEO ayarlarınızı yapabilirsiniz. Meta tag ayarları, Yoast SEO bağlantısı ve index yada noindex olarak takip edilmesi gereken kısım ayarlarını yapmanız mümkün.

Analytics (Analitik)

Analytics bölümünde, Google Analytics veya farklı bir analitik ayarı yapabilirsiniz. Ayrıca Google Tag Manager bağlantısı kurabilirsiniz.

Structured Data (Yapılandırılmış Veriler)

Bu bölümde varsayılan yazı tipi, varsayılan yazı görseli, görsel boyutları, yazı ve sayfalar ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Push Notifications (Bildirimler)

OneSignal (Kullanıcı Bildirimleri) ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Contact Form (İletişim Formu)

Bu kısımdan iletişim formu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Advance Settings (Geliştirilmiş Ayarlar)

Bu kısımda bulunan Mobile Redirection özelliğini aktif ederseniz, sitenize mobil üstünden gelen kullanıcılar otomatik olarak amp sürümüne yönlendirilir. Ayrıca kategori ve etiket tabanı ayarları, görsel ayarları da yapabilirsiniz. Dev Mode in AMP bölümünü aktif ederseniz arama motorları sitenizi taramaz. Bu iyi bir şey değildir. Sadece çalışma ve bakım gibi işlemler yaparken kullanmanızı ve açık durumda unutmamanızı öneririm. Dev modunda çalışırken amp sürümü görüntülemek için site url’nizin sonuna /amp eklemeniz gerekmektedir.

Translation Panel (Çeviri Paneli)

Buradan çeviri işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. AMP versiyonda Türkçeleştirme işlemi buradan yapılmaktadır.

Themes (Temalar)

Buradan kullanmak istediğiniz görüntü düzenini seçebilirsiniz.

Global

Bu kısımda tema renginizi, tarih formatı ayarları ve custom css yani özel css kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Ancak css kodu eklerken dikkat edilmesi gereken kısımlar olduğunu hatırlatmak istiyorum. AMP tarafından desteklenmeyen css kodları kullanmanız Google tarafından hatalı sayfa olarak işaretlenmenize ve arama sonuçlarında amp sürümünüzün kaldırılmasına sebep olabilir. CSS kodları ekledikten sonra sayfanızı test etmenizi öneririm.

Header :

Header yani, üst kısım ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Homepage :

Ana sayfa ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Single :

Tekil yazı yani yazılarınızın detay sayfalarında nelerin gösterileceği ile ilgili ayarlar yapabilirsiniz.

Footer :

Footer yani alt kısım ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Page :

Sayfa ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Social :

Sosyal ağ bağlantı ayarlarınızı ve hangilerinin görüneceğinin seçilmesi işlemlerini yapabilirsiniz.

Import / Export :

Bu kısımdan ise ayarlarınızı içe / dışa aktarabilirsiniz.

AMP ayarlarınızı tamamladıktan sonra, amp sayfanızın kaynak kodunu https://validator.ampproject.org/ adresinden kontrol edebilirsiniz.

, , , , , ,

İlgili Yazılar

wordpress etiket bulutu bileşenine sınır koymak

WordPress Etiket Bulutu Bileşenine Sınır Koymak

WordPress etiket bulutu bileşenine sınır koymak, wordpress etiket bulutuna sınır koymak, wordpress etiket bulutu sınırlama, wordpress etiketleri sınırlama, wordpress etiket bulutu düzenleme Merhaba wordpress kullanıcıları, bu yazımızda sizlere etiket bulutu…
Devamını Oku

WordPress Nedir?

WordPress Nedir? sorusunu kısaca özetlemek gerekirse, wordpress , herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan, bir web sitesi açmaya ve yönetmeye imkan sağlayan bir CMS (içerik yönetim sistemi) ‘dir diyebiliriz. WordPress,…
Devamını Oku

WordPress Kurulum Sonrası Yapılması Gerekenler

WordPress uzmanından, wordpress başlangıç kılavuzu yazı dizimizin bu bölümünde wordpress kurulumunu tamamladıktan sonra ilk iş neler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında wordpress url yapısı ayarlama, tema yükleme, gereksiz tema ve…
Devamını Oku

3 Yorum. Yeni Yorum

[…] sonraki yazımda WordPress ile AMP eklenti kurulum ve ayarları, wordpress ile amp kullanımı hakkında bilgi sahibi […]

Cevapla

Konuları çok hızlı üzerinden gecmissin . Detaylı anlatım yapsan daha çok hit cekeceginden şüphen olmasın dostum.

Cevapla

    Yorumunuz için teşekkür ederim. İş yoğunluğundan dolayı bloğum ile pek ilgilenemiyorum. Elimden geldiğince konuları güncellemeye ve detaylandırmaya çalışacağım.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü