sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

Sayfa İçi SEO Tavsiyeleri

SEO
Reklam

Sayfa içi seo tavsiyeleri, Merhaba izmir seo makale serimizin bu yazısında, sayfa içi seo (On Page SEO) hakkında, kullanıcıların ve Google’ın seveceği bir takım ipuçları paylaşacağım.

URL Yapısı (Kalıcı Bağlantılar)

Sayfalarınızda kullandığınız URL yapıları büyük önem taşımaktadır. Sayfa URL’lerini olabildiğince kısa ve anahtar kelime bakımından zengin tutmanız gerekmektedir.

batuhanozyavru.com.tr/s=123 gibi bir URL tavsiye edilen bir URL değildir. Bunun yerine;
batuhanozyavru.com.tr/site-ici-seo-tavsiyeleri gibi bir URL yapısı kullanmanız önerilmektedir.

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

WordPress ile yapılan sitelerde bu kalıcı bağlantıları Admin Panel > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolundan düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca URL yapısında bulunan ilk 3-5 kelimeye daha fazla önem verildiği Google tarafından bildirilmiştir.

İdeal Sayfa Başlığı

Sayfa içi SEO için, sayfa başlığımız en önemli faktördür. H Etiketlerinin kullanımı ile ilgili makalemizde H1 etikeninin öneminden bahsetmiştik. Sayfa başlığını H1 etiketine almanız gerekmektedir. Başlık oluştururken anahtar kelimeler ile başlamak her zaman daha olumlu sonuçlar doğrurur. Yapılan araştırmalar, anahtar kelimeler ile başlayan sayfa başlıklarının, başlığın ortasında veya sonunda anahtar kelime bulunduran sayfa başlıklarına göre daha yüksek sıralamaya sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Sayfa açıklamasına (meta description) dikkat çekici, özgün ve anahtar kelime içeren cümleler yazın.

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

Başlığınıza Niteliyiciler Ekleyin

“2017”, “en iyi”, “inceleme” gibi niteliyici kelimeler kullanmak, hedef anahtar kelimenizin long tail (uzun kuyruklu) sıralanmasına yardımcı olur.

Dış Bağlantılar

Yazınız ile ilgili dış bağlantılar kullanmaya, ancak dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. İlgili sayfalara giden bağlantılar, tüm dikkatleri sayfanızın başlığına çekmek için Google’a yardım eden bir faktördür. SEOWizz.net tarafından yapılan bir sektör araştırması; yetkili sayfalara giden bağlantılar eklemek (Harvard.edu ve Wikipedia.org gibi) Google’da sayfaların sıralamasını arttırdığını ortaya koymuştur.

Yükleme Hızını Maksimum Seviyeye Getirin

Sayfa yükleme hızı Google için bir SEO kriteridir. İçerik dağıtım ağı (CDN), sıkıştırılmış görüntüler ve kaliteli hosting hizmeti sitelerin hızını arttırmaya yardımcı olur. Gereksiz Javascript kodları ve HTML yapısı ile çok büyük görseller kullanmaktan kaçının. Mümkünse sayfalarınızda cache kullanmaya çalışın. WordPress için cache eklentisini buradan indirebilirsiniz. Sitenizin 4 veya daha az saniyede yüklenmesini sağlayın. MunchWeb tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %75’i yükleme hızı 4 saniyeden fazla olan siteleri tekrar ziyaret etmediğini gösteriyor.

Uzun ve Özgün İçerikler Paylaşın

SERPIQ.com tarafından yapılan bir sektör araştırması, “Uzunluk Güçtür” SEO deyimini destekledi. Araştırmalar uzun içeriklerin Google’da önemli derecede daha yüksek sıralama sahip olduğu yönünde. Rekabetin fazla olduğu anahtar kelimeler ile ile ilgili yazılar oluştururken en az 1500-1600 kelime yazmaya çalışın ve az öncede bahsettiğimiz gibi yazılarınızı görsel, video gibi ortamlar ile zenginleştirmeye çalışın. Medya eklentilerinde alt etiketi kullanmaya özen gösterin. Google’da yapılan görsel aramalarda büyük ölçüde artış olduğu ve bu konuya büyük önem verildiği Google tarafından söylenmiştir. Kullanacağınız görsel ve videolarında tıpkı yazı içerikleriniz gibi özgün olmasına dikkat edin. Google, yeni dataları sever.

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

Etiket Kullanın

Yazı içeriğinize uygun, anahtar kelime içeren etikeler kullanın.

LSI Anahtar Kelimeleri Serpiştirin

LSI anahtar kelimeleri Google’ın kullandığı, bir sayfanın uygunluğunu (ve muhtemel kalitesini) belirlerken kullandığı yöntemlerden biridir. Bu teknik kullanılarak yapılan aramada aranan kelimenin geçtiği içeriklerin yanı sıra yakın anlamlı kelimeler de arama sonuçlarının en altında gösterilirler.

LSI anahtar kelimeleri Google’In arama sonuçlarının altında “….. ile ilgili sonuçlar” da görebilirsiniz.

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

sayfa içi seo tavsiyeleri, seo izmir

Alt Başlık Kullanın

Yazılarınızı alt başlıklar ile zenginleştirin. Alt başlık kullanımında H etikleri kullanın. Alt başlıkların nasıl kullanacağı hakkında bilgi sahibi olmak için bir önceki yazımız olan, Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Nasıl Olmalıdır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere hoşçakalın..

, ,

İlgili Yazılar

organic hit nedir, nasıl sağlanır,izmir seo

Organic Hit Nedir?

Organik Hit Nedir? Organic hit kaynakları nelerdir? Organik hit elde etme nasıl olur? Organik Hit, sitemize doğal yollardan gelen ziyaretçi demektir. Bunu şu şekilde düşünebiliriz;…
seo nedir, izmir seo

SEO Nedir?

Yeni başlayanlar için, seo nedir, seo nasıl yapılır, arama motorlarında üst sıralara çıkma,arama motoru optimizasyonu hakkında açıklamaların yer aldığı yazımıza hoşgeldiniz. Günümüzde büyük bir önem…
google amp nedir?, izmir seo

Google AMP ve Instant Nedir?

Google amp, amp nedir, instant nedir, accelerated mobil pages, hızlandırılmış mobil sayfalar, amp ve seo, amp testi.. Hepinizin dikkatini çekmiştir, Google’da yapılan mobil arama sonuçlarında,…
2018'de popüler olması beklenen seo trendleri, izmir seo

2018’de Popüler Olması Beklenen SEO Trendleri

Her yıl Google webmaster için yeni kurallar tanıtmakta, trendler ve teknoloji sürekli güncellenmekte. SEO trendlerinde güncel kalmak bir web sitesi için olmazsa olmazlardan. Tarihi geçmiş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Paylaş:

Birlikte Çalışmak İster misiniz?

Web tasarım, seo danışmanlığı, fotoğraf ve video çekimi, sosyal medya yönetimi işleri için iletişime geçin, projelerinizi birlikte hayata geçirelim.

Son Eklenen Yazılar

Popüler Yazılar

Reklam
Menü