SEO Title Nedir? SEO Uyumlu Title Nasıl Oluşturulur?

seo title nedir

SEO title nedir, SEO title nasıl oluşturulur, SEO uyumlu title (başlık ekleme), seo açıklama, meta title gibi başlıkları bu yazıda inceliyorum. Google’da üst sıralarda yer almak için website sayfalarınızı doğru başlıklar ile nasıl adlandırmanız gerektiğini açıklıyorum.

Merhaba İzmir SEO takipçileri. SEO kategorisindeki yazı dizimize “seo title nedir?” , “meta title nedir” , etkili SEO uyumlu bir başlık nasıl yazılmalı? , “seo uyumlu title oluşturma” , “title ve url yapısı” konuları ile devam ediyoruz. Bu yazımda SEO uyumlu sayfa başlıkları ve URL ilişkilerinden bahsedeceğim. Yanıtlayacağımız en temel soru ise SEO uyumlu title nasıl yazılır olacak.

Meta etiketleri (meta tag) , HTML kodumuzun <head></head> tagları arasına yerleştirdiğimiz bilgi etiketleridir. Title, Description, Keywords (her ne kadar artık kullanılmasa da), Robots, Content-Type ve bir kaç meta etiketi daha mevcuttur. Bu etiketlerin kullanım amacı sitemiz ile ilgili gerekli bilgileri tanımlamamıza imkan sağlamaktır. Biz bu yazımızda “Title” etiketini ele alacağız.

SEO Title Nedir?

seo title nedir, seo izmir
seo title nedir, seo izmir

HTML kodlarımızın arasına yerleştirdiğimiz <title></title> etiketleri arasına yazdığımız bilgidir. Title bilgisini, sitemizi görüntülemekte olan tarayıcı sekmesinde ve Google arama sonuçlarında görebiliriz.

HTML title hakkında bilgi almak için tıklayın: HTML Nedir?

Ayrıca sosyal ağlarda yaptığımız url paylaşımlarında da Title bilgisinin otomatik geldiğini görebiliriz. Tüm bu örneklerden anlayacağımız üzere title büyük bir görevi olan, seo açısından oldukça önemli bir bilgi alanıdır.

seo title nedir, seo izmir
seo title nedir, seo izmir

Title, sayfamızın adıdır demek en doğru tabir olacaktır aslında. Title tag veya diğer bir tabir ile başlık etiketi, yazdığımız içeriğin insanlara ve arama motorlarına ne ile ilgili olduğunu belirtmemizi sağlar. İlgi çekici bir title, kullanıcıların sitemizi arama sonuçlarında görünce ziyaret etmeye karar vermesine neden olan etkenlerin belki de en önemlisidir. Öyle ki hepimiz Google’da bir arama yaptığımız ilk olarak title bilgilerine dikkat ederiz. Bu başlık bilgileri, sitemizin Google’da görüntülenmesinden kullanıcıların sitemizi tıklamasına kadar büyük bir rol oynamaktadırlar. Bu görevde onları seo (arama motoru optimizasyonu) işlemlerinde olmazsa olmaz kılmaktadır.

Ayrıca title bilgisi sayfamızın URL ‘si ile de ilişkilidir. WordPress kullananlarda bilirler ki, sayfamıza verdiğimiz başlıklar otomatik olarak sayfa url’si haline gelirler.

Örneğin;

Sayfa başlığı SEO Title Nedir? SEO Uyumlu Title Nasıl Oluşturulur? olan bu postun url bilgisinin batuhanozyavru.com.tr/izmir-seo/seo-title-nedir-seo-uyumlu-title-nasil-olusturulur şeklinde olması title ve url‘nin ilişkilerinin en basit ve tavsiye edilen örneğidir.

SEO Uyumlu Title Nasıl Oluşturulur?

Title Uzunluğu :

Title bilgisi oluştururken kullanılan ilk 60 karakter seo açısından oldukça önemlidir. Bunun sebebi Google’ın title bilgisini arama sonuçlarında 60 karakter ile sınırlayıp devamını şeklinde göstermesidir. Haliyle kullanıcıların göreceği bu ilk 60 karakterin ilgi çekici ve amacına uygun olması gerekmektedir. 60 karakterden sonrası Google için önem taşımaz mı diye düşünenler olabilir. Google title bilgisinin tamamıyla ilgilenir ancak 60 karakteri arama sonuçlarında gösterir diyerek bu durumu açıklamış olalım.

Anahtar Kelime Kullanımı

Title oluştururken çok dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise, içeriğimiz ile ilgili hedef anahtar kelimenin mutlaka ilk 60 karakter içinde yer alması gerektiğidir. Ancak tüm title bilgisinin anahtar kelime ile doldurulmasının asla tavsiye edilmediğini de belirtmek isterim.

Özgün Title Oluşturun

Title bilgisinin de içerikler gibi özgün olması doğru bir seçim olacaktır. “SEO doğallıktır” anlayışı ile yapılan çalışmalara title oluşturmak da dahildir. Kopya title kullanarak anahtar kelime bazlı yükselmeye çalışmak yanlış ve hatalı bir işlem olacaktır.

Markanızın İsmine Yer Verin

Örn ben; SEO Nedir? diye yazdığım makalenin title bilgisini SEO Nedir? – Batuhan Özyavru olarak oluşturuyorum. Marka isminizin arama motorlarında görünmesi size değer kazandıracaktır.

Anlaşılır Bir Tanımlama Yapın

Title bilgisi arama sonuçlarında listeleneceği için kullanıcının ilgisini çekecek sade, anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin.

Title Ayraçlarına Dikkat Edin

Title içinde kullandığınız tanımlamaları birbirinden ayırmak için anlamsız noktalama işaretleri kullanmayın. “-“ “|” gibi işaretler ile ayırmaya özen gösterin.

Doğru Yapı
SEO Nedir? – Batuhan Özyavru

Yanlış Yapı
SEO Nedir?_Batuhan Özyavru

Paylaş:
Reklam
izmir seo, izmir seo danışmanı, seo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed