Web Sitem Google Arama Sonuçlarında Görünmüyor

Web Sitem Google Arama Sonuçlarında Görünmüyor

Google arama sonuçlarında web siteniz görünmüyorsa bununla ilgili hangi aksiyonları almalısınız? Search console nedir ve nasıl kullanılır? gibi soruları bu yazımda yanıtlıyorum.

Web siteniz google arama sonuçlarında görünmüyor mu? Öncelikle sitenizin google’da görünüp görmediğini araştıralım. Sitenizin ana URL’sini google’da arayın. Sonuçları görürseniz, dizindesiniz demektedir. Ana URL’yi nasıl aratacağım? Örneğin, site:wikipedia.org araması buradaki sonuçları önünüze çıkarır. Aynı şekilde site:batuhanozyavru.com şeklinde aradağınızda web sitemizin google sonuçlarını görürsünüz.

Siteniz Google’da görünmüyor mu?

Google milyarlarca sayfayı tarıyor fakat bazı sitelerin nadiren de olsa gözden kaçması kaçınılmazdır. Google’ın tarayıcı botları bir siteyi kaçırdığında, bunun nedeni genellikle aşağıdakilerden biridir:

  • Web siteniz, web’deki diğer sitelere düzgün bir şekilde bağlanmamış olabilir
  • Yeni bir site oluşturduysanız Google’ın henüz onu taramak için yeterli vakti olmamış olabilir
  • Sitenin tasarımı, Google’ın içeriğini etkili bir şekilde taramasını zorlaştırıyor olabilir
  • Google, sitenizi taramaya çalışırken bir hata almış olabilir
  • Web site politikanız, Google’ın siteyi taramasını engelliyor olabilir

Google Search Console

Google Search Console, web sitenizdeki içeriği Google’a göndermenize ve Google arama sonuçlarındaki durumunuzu izlemenize yardımcı olacak araçlar sunar. Hatta Search Console, Google’ın sitenizle ilgili karşılaştığı kritik sorunlar hakkında size uyarılar bile gönderebilir. Search console‘a kaydolup websiteniz ile ilgili düzenli bültenler alabilirsiniz.

Başlangıçta web siteniz hakkında aşağıdaki soruları kendinize yöneltebilirsiniz:

  • Web sitem Google’da görünüyor mu?
  • Kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sunuyor muyum?
  • Yerel işletmem Google’da görünüyor mu?
  • İçeriğim tüm cihazlarda hızlı ve kolay erişilebilir mi?
  • Web sitem güvenli mi?

Google arama sonuçlarında web sitemi nasıl gösteririm?

Google, internet dünyasını sürekli keşfetmek için web tarayıcılarını kullanan, dizinine ekleyceği siteleri arayan, algoritmalar ile çalışan tam otomatik bir arama motorudur. Genellikle, sitenizi webde yayına almaktan başka bir şey yapmanıza bile gerek yoktur. Arama sonuçlarında listelenen sitelerin büyük çoğunluğu manuel olarak gönderilmez, google botları webi taradığında otomatik olarak bu siteleri bulur ve dizinine ekler. Daha sonra siz ilgili anahtar kelimeyi arattığınızda bu siteler tetiklenir ve dizininizde gösterilir.

Blogdaki SEO rehbelerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. SEO description nedir? Meta başlık ve açıklama nedir ve nasıl yazılmalıdır? Sayfa içi SEO tavsiyeleri gibi başlıkları bulabilirsiniz. Ayrıca google’ın arama dizinine sitenizi eklemek için oluşturduğu detahlı rehbere de buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed