SEO Description Nedir? SEO Uyumlu Açıklama Nasıl Oluşturulur?

seo descriptiton nedir nasıl kullanılır

SEO description nedir, SEO description nasıl oluşturulur, SEO uyumlu description (açıklama ekleme), SEO açıklama ve meta description başlıklarını bu yazıda inceliyorum.

İzmir seo yazı dizimize meta etiketlerinin en önemlilerinden olan açıklama (description) ile devam ediyoruz. Meta description nedir, diğer bir tanım ile açıklama etiketi nasıl oluşturulur, en doğru description etiketi nasıl kullanılır, seo description nasıl yazılır, seo uyumlu meta description nasıl yazılır konularını inceleyeceğiz.

SEO uyumlu meta description nasıl yazılır?

Meta description tıpkı title etiketi gibi seo açısından oldukça büyük önem taşıyan bir sayfa bilgilendirme etiketidir. Google yaptığı açıklamada, tanım (description) meta etiketinden faydalanın demiştir.

Açıklama etiketi, title etiketi ile kardeştir ve tıpkı onun gibi büyük bir rol oynar. Title (başlık) etiketi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için bir önceki yazım olan SEO Title Nedir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

HTML Meta hakkında bilgi almak için tıklayın: HTML Nedir?

Açıklamalar her sayfa için ayrı ayrı tanımlanabilir. Zaten tavsiye edilen kullanım şekli de budur. Bir sayfanın açıklama etiketi, adından da anlaşılacağı üzere sayfa hakkında açıklama yapmamızı sağlayan, sayfa ile ilgili özet bir bilgiyi arama motorlarına ve kullanıcılara belirtmemize yarayan etikettir. Tıpkı title gibi html kodumuzun <head></head> tagları arasına yazılır ve kullanımı;

<meta name=”description” content=”sayfa açıklaması”/>

şeklindedir.

seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir

Tanım Meta Etiketi Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Google bu açıklama bilgisini sayfalarınızın kısa bir özeti olarak kullanabilir. Kullanabilir deme sebebim, buradaki önemli detay Google’ın açıklama içerisinde yer alan bilgileri arama sonuçlarında göstereceği gibi, duruma göre sayfa içeriğinden bir kesiti de bu bilgi yerine gösterebileceği ihtimalidir. Farklı bir deyişle bu durumu, Google snippet bölümünde gösterecek daha iyi bir eşleşme yapamazsa meta etiketlerini kullanır diye de açıklayabiliriz.

SEO title hakkında yazdığım yazıda, title bilgisinin arama sonuçlarında ne şekilde gösterildiğini açıklamıştım. Title bilgisinin hemen altında gelen kısım da meta description etiketine yazdığımız bilgidir. Google, kullanıcı araması ile eşleşen terimleri snippet bölümünde koyu renkle belirtir. Bu durumu da “Kullanıcıya aradığı terimin sayfadaki içerik ile eşleşip eşleşmediği hakkında ipucu verir” şeklinde bizlere açıklamıştır zaten. Az öncede belirttiğim gibi açıklama bölümündeki bilgi sayfa içeriği ile uyum içindeyse ve kullanıcının aradığı terimleri de içeriyorsa, Google sonuçlarında bu bilgileri göreceksiniz anlamına gelmektedir.

Meta etiketleri, tıpkı title tanımlarken dikkat edilmesi gerekenler kısmında belirttiğimiz gibi belirli kurallara dayanarak hazırlanmalıdır.

seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir
seo description nedir, seo izmir

Doğru Meta Etiketi (Description) Tanımlama Nasıl Olur?

Title etiketi tanımlarken bahsettiğimiz 60 karakter limiti açıklama için geçerlidir ancak, açıklama kısmının limiti biraz daha uzundur. Önceleri 150-160 karakteri kullanıcılara gösteren Google bu limiti son güncelleme ile ortalama 320 karaktere çıkarmış durumdadır. Yani açıklama alanı için Google’ın bizden istediği karakter limiti 320 ‘dir.

Yine title tanımında bahsettiğimiz anahtar kelime kullanımı ve özgün içerik oluşturulması description tanımı içinde geçerlidir. Burada da dikkat etmemiz gereken nokta, açıklamamızın Google’ı aldatmaya yönelik olmaması ve sayfamızın içeriği hakkında doğru ve anlaşılır bilgilerden oluşmasıdır.

Açıklama alanına yazacağımız tanım aynı zamanda ilgi çekici ve kullanıcıya aradığının burada olduğunu hissettirecek şekilde olmalıdır. Az önce de bahsettiğim gibi özgün olmalıdır ve her sayfada tekrar etmemelidir. Tabiki aranma ihtimali içeren hedef anahtar kelimeleri de içeriğinde barındırmalıdır.

Meta Description Örnekleri

Doğru Tanımlamalar

Nike Spor Ayakkabı – Barcin.com

www.barcin.com › Nike

Nike Spor Ayakkabı modelleri ve fiyatlarını bulabilir, indirimli ürünlere göz atabilirsiniz. Nike Spor Ayakkabı ve modelleri Barcin.com’da.

Nike Ayakkabı ve Nike Modelleri | FLO Ayakkabı

www.flo.com.tr/nike

Nike ayakkabı modelleri ve Nike spor ayakkabı çeşitleri FLO’da online satışta. Uygun Nike ayakkabı fiyatları ile flo.com.tr’deki modelleri hemen inceleyin!

Alyans Modelleri ve Söz Nişan Yüzükleri : Ariş Pırlanta

www.arispirlanta.com/soz-nisan-evlilik-alyansi

Alyans modelleri mi arıyorsunuz? Eşsiz alyanslar, nişan, söz yüzükleri ve tüm evlilik yüzükleri en iyi fiyatlarla Ariş Pırlanta’da!

Hatalı Tanımlamalar

Söz Nişan Alyansı Modelleri ve Fiyatları – Myra Gold

www.myragold.com › Altın Alyans

altın alyans, çeşidi, myra gold, alyans-Altın Söz / Nişan Yüzüğü · Altın Söz / Nişan Yüzüğü. 670,00t. modern alyanslar, altın alyans, altın -14 Ayar Altın Yüzük …

Elyapımı, elişi, hobi Kolye – El Yapımları

www.elyapimlari.com/hm/Takilar…/Kolye/

Elyapımı, elişi, hobi Kolye. … Kaneviçe kolye. Fiyat : 20 TL, Kaneviçe kolye. Fiyat : 20 TL. Şehir kolye. Fiyat : 35 TL, İstanbul kolye. Fiyat : 35 TL, El yapımı

Paylaş:
Reklam
izmir seo, izmir seo danışmanı, seo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed