Web Siteniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

web siteniz hakkında bilmeniz gerkenler nelerdir?

Bu yazıda, web siteniz hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler nelerdir? Alan adı kuruluşumu tanımam gerekir mi? Web sitemin barındırıldığı sunucu hakkında neler bilmeliyim? Mevcut sitenizin yönetim paneli bilgilerini nerede tutmalısınız? E-postalarınız nerede barındırılıyor? gibi başlıkları inceliyorum.

Etkili web siteleri geliştirmek için Türkiye’de ve Avrupa’da bulunan çeşitli şirketler ve bireylerle çalışıyorum. Tekrar tekrar karşılaştığım nokta, web sitesinin önemli kimlik bilgilerini takip etme sorunu. Bu durum, mevcut projeler üzerinde çalışmak, yeni projelere başlamak ve hosting firmalarını değiştirmek gibi işlerin üstesinden gelmeyi sorunlu hale getirir. Bu yüzden web siteniz hakkında bilmeniz gerekenler adlı bir liste sayabiliriz.

Bu yazıda, web siteniz hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler nelerdir? Alan adı kuruluşumu tanımam gerekir mi? Web sitemin barındırıldığı sunucu hakkında neler bilmeliyim? Mevcut sitenizin yönetim paneli bilgilerini nerede tutmalısınız? E-postalarınız nerede barındırılıyor? gibi başlıkları inceliyorum.

Size veya şirketinize ait web sitesi hakkında hangi bilgileri elinizin altında bulundurduğunuzdan emin olmalısınız?

Alan Adı Kayıt Kuruluşunuzu Tanıyın

Bir web sitesinin iki önemli faktörü vardır: alan adının kendisi (alan adım batuhanozyavru.com’dur) ve web sitenizin dosyalarının bulunduğu hosting diğer adıyla barındırma şirketi. Alan adınızı kaydettiğiniz kuruluş web siteniz hakkında bilmeniz gerekenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu iki şey aynı yerde olabilir, ancak farklı yerlerde yer almaları da oldukça yaygındır.

İpucu: Yeni bir alan adı kaydediyorsanız, alan adınızı 3 veya daha uzun süreli tescil edin.

Alan adı kayıt siteniz, işletme alan adınızı satın aldığınız yerdir. Yaygın alan adı kayıt şirketleri GoDaddy, Google Domains ve Namecheap’tir. Türkiye için yerelde GüzelHosting, Natro gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Domain nedir? başlıklı yazımda konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alan adını kaydettiğim siteyi bilmiyorsam ne olur?

Alan adınızın nerede kayıtlı olduğundan emin değilseniz, bunun gibi bir araç kullanarak alanınızda WHOIS araması yaparak bu bilgiyi bulabilirsiniz. Alan adınızı girer ve kayıt şirketi bilgilerine erişebilirsiniz.

Tabii ki sistem size sadece kayıt şirketinin adresini verecektir. Fakat ne yazık ki hangi hesap altında olduğu veya kayıt kuruluşundaki giriş bilgileri gibi detayları vermeyecek, ancak arama alanınızı daraltacaktır.

Web Sitenizin Nerede Barındırıldığını Bilin

Web sitenizin dosyaları bir yerde bir sunucuda yaşıyor. Bu, Kinsta gibi bir ana bilgisayar veya oradaki diğer yönetilen WordPress ana bilgisayarlarından herhangi biri olabilir. Siteground veya Bluehost gibi çeşitli paylaşılan barındırma sağlayıcıları da olabilir. Daha evvelki bir developer veya ajans aracılığıyla da barındırılıyor olabilir. Alan adı dışında sunucunuzun da nerede barındığı web siteniz hakkında bilmeniz gerekenler listesinde yer almaktadır.

Hosting nedir? başlıklı yazımda konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sunucuzın barındığı yer ile ilgili olarak sahip olmanız gereken yararlı bilgiler şunları içerir:

Barındırma şirketinin adı
Bir tür kontrol paneli veya yönetici alanı kimlik bilgileri
Belki de tüm web barındırıcısına bağlanmanın yolları olan FTP, sFTP veya SSH gibi seçenekler

Barındırma şirketimi bilmiyorsam ne olur?

Sizi doğru adrese yönlendirebilecek Hosting Checker ve benzeri hosting kontrol araçlarından bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Özellikle ana makinenizin sunucu altyapısı üçüncü bir taraf aracılığıyla yapılıyorsa ve adını kullanmıyorsa, bu siteler her zaman net sonucu vermez. Yani demek istediğim: Web sitemi ele alalım, örneğin: batuhanozyavru.com alanı herhangi bir üçüncü taraf barındırma hizmeti aracılığıyla çalıştırılıyorsa, büyük olasılıkla sistem sitemin Google tarafından barındırıldığını söyleyecektir. Ancak sitem aslında Kinsta ile barındırılıyor olabilir. Kinsta, Google Cloud sunucularını kullandığı için kontrol sistemi barındırma alanını Google olarak gösterecektir.

Bunun yanı sıra, bu tür araçlar net bilgi vermese de sizi doğru yönde yönlendirme konusunda yardımcı olurlar. Şirketiniz ayrıca herhangi bir barındırma hizmeti için aylık veya yıllık ücret ödüyor olabilir, bu nedenle bir fatura departmanı aracılığıyla da takibini yapabilirsiniz.

Geçerli Web Sitesi CMS için Anahtar Girişlerini Bilin

Siteniz WordPress gibi bir altyapı kullanılarak oluşturulduysa, siteniz için yönetici düzeyinde bir WordPress kullanıcı hesabınız olmalıdır. Siteniz Shopify gibi bir sistem kullanılarak oluşturulduysa web siteniz için bir Shopify yönetim girişiniz olmalıdır.

Sitenizin WordPress, Shopify, CraftCMS, Squarespace veya tamamen başka bir altyapı kullanıp kullanmadığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa, öğrenmek için BuiltWith gibi araçlar var. Squarespace, Wix ve Shopify gibi bazı uygulamalar, daha önce konuştuğumuz gibi sitenizin nerede barındırıldığını takip ederken de muhtemelen bu bilgileri de sunacaktır.

E-postanızın Nerede Barındırıldığını Bilin

Eskiden e-postaların bir web barındırma hizmeti aracılığıyla kurulması yaygındı. Artık e-postaların Google Apps veya Office 365 gibi bir üçüncü taraf üzerinden kullanılması çok daha yaygın. Alan adınızdaki e-posta hesaplarını kimin yönettiği MX kayıtları aracılığıyla kontrol edilir. E-postalarınızın nerede barındırıldığını bilmiyorsanız, bu bilgileri bulmanıza yardımcı olabilecek MX kontrol araçları üzerinden teyit edebilirsiniz.

MX kayıtları, alan adınız ad sunucularıyla ana makinenize yönlendiriliyorsa barındırma düzeyinde veya etki alanınız A kaydı gibi bir şeyle ana makinenize yönlendiriliyorsa etki alanı kayıt kuruluşunda ayarlanır.

Ana sunucuları değiştirme ihtimaline karşı MX kayıtlarınızın nerede yapılandırıldığını bilmeniz gerekir. Şirketlerin, e-postaların düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için bir sunucudan diğerine yönlendirilmesi gereken MX kayıtlarını gerektiği gibi hesaba katmadıkları için yanlışlıkla tüm e-posta hesaplarının kapatıldığına şahit oldum.

Birden Fazla Personelin Bu Bilgiye Erişimi Olduğundan Emin Olun

Şirketinizde bu bilgilerin kapı bekçileri kimlerdir? Sunucuları taşımanız gerekirse, yukarıdaki erişime kim sahip? Şirketinizin tüm web sitesi bilgilerinin tek sorumlusu bir kişi mi? O kişiye bir şey olursa veya müsait olmadığında bir şeye ihtiyaç duyulursa ne olur?

Tüm bu bilgilerin hazıarda olduğundan ve şirketinizdeki birden fazla kişinin bunlara nasıl erişeceğini bildiğinden emin olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde, tek kapı bekçisinde bir şey ortaya çıkarsa, hastalanırsa, ailevi bir acil durumla karşılaşırsa, herhangi bir nedenle ulaşılamıyorsa, vb., bu kişi için bu süre boyunca bilgileri izlemek veya önemli işlerin aksamaması için gereksiz stres oluşturmaz.

Paylaş:
Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed